تاریخچه

آبان ماه سال 1382 یکی از مهمترین مراکز دانشگاهی استان کرمانشاه برای تربیت نسل جوان، کارآمد و متخصص در شهر سنقر پای به عرصه حضور گذاشت و فعالیت خود را با رشته‌های مختلف علوم انسانی ، فنی و مهندسی ، علوم پایه و کشاورزی با جذب 150 دانشجو آغاز کرد.

واحد سنقر و کلیایی  در حال حاضر دارای بیش از 25 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف کاردانی و کارشناسی است و قریب به 2350 نفر از این واحد دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

در واحد سنقر وکلیایی با 20 عضو هیأت علمی تمام‌وقت و نیمه‌وقت و چندین استاد مدعو که از اساتید فرهیخته و چهره‌های ماندگار عرصه علم و دانش استان محسوب می شوند بسیاری از رشته‌های مطرح با گرایش‌های مختلف تدریس می‌شود. تمام مراحل آموزشی و تحقیقاتی این واحد دانشگاهی مطابق با آخرین مصوبات و شاخصه‌های آموزشی شورای عالی برنامه ریزی دانشگاه آزاد و وزارت علوم و تحقیقات و فن‌آوری است که تاکنون ثمرات بسیاری را برای کشور به همراه آورده‌است و به عنوان نمونه می‌توان به ثبت هفت اختراع توسط دانشجویان این واحد در کشور اشاره کرد.

اعضای هیأت علمی این واحد تاکنون با چاپ صدها مقاله معتبر سهم بسزایی در تولید علم کشور و خیزش علمی ایران برای تحقق سند چشم انداز بیست ساله کشور داشته‌اند.

تأسیس کتابخانه این واحد و راه‌اندازی انجمن های علمی مختلف ، برقراری ارتباط با سایت‌های علمی و ایجاد سایت‌های علمی گوناگون ، مکانیزه شدن سیستم آموزشی و ارائه خدمات آموزشی اینترنتی به دانشجویان، ارائه لیست دروس و برنامه درسی اساتید و اعضای هیأت علمی در هر نیمسال از طریق شبکه اینترنتی ، چاپ مجلات علمی دانشجویی ، دارا بودن امکانات آزمایشگاهی متنوع و تخصصی، ایجاد فضای مناسب آموزشی و تحقیقاتی، بهره‌مند بودن دانشکده‌های مختلف از امکانات اینترنتی و اطلاعاتی و ایجاد سایت‌های علمی و ارتباطاتی  مختلف در دانشگاه از امور مهم و ارزشمندی است که در واحد سنقر و کلیایی دانشگاه آزاد اسلامی به مرحله انجام رسیده‌اند.