250x240

دانشکاه آزاد مرکز سنقر

معرفی دفتر مشاوره

مقدمه:

تحولات و تغییرات گسترده در عرصه‌های گوناگون علم و فن آوری و ارتباطات از مهمترین ویژگیهای عصر حاضر است که آثار آن در تمامی ابعاد زندگی قابل مشاهده است. این تغییرات از طرفی موجبات آسایش انسان را فراهم می‌کنند و از طرف دیگر او را با چالشها و مسایل فراوانی در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی مواجه می‌سازند. به گونه‌ای که انسانها برای زندگی در دنیای امروز و رشد همه جانبه در ابعاد زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی باید از تواناییها و مهارتهای خاصی برخوردار باشند.

دانشگاهها و محیطهای دانشجویی نیز که دربرگیرنده بخش قابل ملاحظه‌ای از جوانان و نخبگان جامعه‌اند متاثر از فضای در حال گذار موجود درگیر چالشها و دگرگونیهای زیادی شده‌اند. دانشجویان دانشگاهها به لحاظ حساسیت دوران رشد و تحصیل خود و شرایط خاص این مقطع از زندگی، به ویژه در بدو ورود به دانشگاه، فشارهای روانی و اجتماعی بیشتری را تجربه می‌کنند که از آن جمله می‌توان به گسستن از زندگی قبلی در خانواده، ورود به زندگی دانشجویی و نیاز به سازگاری با محیط دانشگاه، مدیریت مسایل تحصیلی، معیشتی و عاطفی اشاره کرد.

با عنایت به این مسایل و مشکلات و دغدغه های جامعه دانشگاهی در این خصوص، ضرورت تاسیس جایگاهی به منظور تامین و توسعه سلامت روانی در فضای دانشگاه ها و ارائه مداخلات پیشگیرانه، مشاوره ای و درمانی آشکار می‌شود.

دانشگاه آزاد اسلامی افتخار دارد با حضور در اقصی نقاط کشور، آموزش عالی را در بین آحاد جامعه گسترش داده و علاوه بر اجرای اصول آموزشی و پژوهشی، اهتمام ویژه‌ای به مسایل فرهنگی، اخلاقی و ارتقای سلامت نسل جوان و دانشجویان داشته است.

در این راستا و برای ارائه خدمات مشاوره‌ای و درمانی، مراکز مشاوره دانشجویی «مرکز مشاوره» به عنوان متولی سلامت روان در واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده‌اند.

تعاریف:

یکی از نیازهای اساسی انسان برای زندگی موفقیت آمیز برخورداری از آرامش و امنیت خاطر در زمینه های تربیتی، روانی و اجتماعی است.هدف اصلی راهنمایی و مشاوره تسهیل رشد شخصیتی و روانی فرد، به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن آن است. عوامل متعددی وجود دارد که انسانها را در ابعاد شخصی، خانوادگی، تحصیلی، شغلی و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده ای سوق می دهد.

1 مشاور کیست:

مشاور فردی است که پس از تحصیل در رشته های علمی مربوطه، توانایی یاری رساندن به مراجعان را پیدا کرده باشد. او کسی است که زندگی و معنی آن را درک می کند، به اصول حرفه ای خود پایبند است و به ارزش های والای انسانی و اخلاقی متعهد است.

2 مشاوره چیست:

مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد متخصص با مراجعه کننده است که طی آن مشاور با استفاده از علم، دانش، مهارت و تواناییهای خود به مراجعه کننده کمک می کند تا درک و شناخت بهتری از مسایل و موقعیت خود به دست آورد و به مطلوب‌ترین شکل از توانایی، استعداد و امکانات خود بهره گیرد و قادر گردد در مواجهه با پیشامدها و مشکلات زندگی به گونه ای مناسب و عاقلانه تصمیم گیری کند. حاصل این فعالیت نه تنها کمک به فرد مددجو برای رفع مشکلات اوست، بلکه رشد و تعالی شخصی و اجتماعی وی را نیز به همراه خواهد داشت.

3 انواع خدمات مشاوره‌ای:

الف: خدمات حضوری: دانشجویانی که مایل به استفاده از خدمات حضوری می باشند لازم است به مرکز مشاوره مراجعه کنن تا مسئول پذیرش مقدمات مشاوره او را با اساتید و مشاوران محترم فراهم نماید.

ب: خدمات مکاتبه‌ای: دانشجویان علاقمند باید نامه خود را در صندوق مخصوص مرکز مشاوره قرارداده یا به آدرس مرکز مشاوره ارسال نماید که در نهایت مشاوران بعد از پاسخگویی یا به مراجعان از طریق کد اطلاع می دهند که جهت دریافت پاسخ خود مراجعه نمایند و یا پاسخ را به آدرس مخاطب ارسال می نمایند.

ج: خدمات تلفنی (صدای مشاور): در دنیای پیچیده صنعتی، ابداع شیوه های مختلف برای کمک رسانی به افراد نیازمند و خصوصا جوانان ضروری می باشد که یکی از این شیوه ها مشاوره تلفنی است. در صورت تمایل دانشجو با شماره مستقیم مشاور در ساعات اداری معین ارتباط برقرار نموده و مشاور از طریق تلفن پاسخگو خواهد بود.

د: خدمات اینترنتی: دانشجویان علاقمند باید درخواست خود را از طریق پست الکترونیک مخصوص مرکز مشاوره ارسال نمایند تا در نهایت مشاوران پس از پاسخگویی و انجام کار جواب را به آدرس الکترونیکی مخاطب ارسال نمایند.

مرکز مشاوره باید سه نقش اساسی را در محیط واحد ایفاد کند. برجسته ترین این نقش ها ارایه خدمات مشاوره ای و درمانی به دانشجویانی است که مشکلات تحصیلی، رشدی یا روانشناختی را تجربه می کنند و نیاز به توجه ویژه خاصی دارند. دومین نقش پیشگیری است یعنی کمک رسانی به دانشجویان جهت شناسایی و یادگیری مهارت هایی که آن ها را در دستیابی موفق به اهداف آموزشی و آرمان های زندگی یاری کند و نقش سوم شامل حمایت و تلاش در جهت ارتقای سلامت دانشجویان در محیط واحد است.

اهداف مرکز مشاوره دانشجویی به طور کلی پیشگیری از آسیبهای روانی- اجتماعی و ارتقای سطح بهداشت و سلامت روان دانشگاهیان می باشد. در این راستا اهداف اختصاصی عبارتند از:

·   ارتقاء سطح دانش و بینش روانشناختی دانشگاهیان در زمینه مسائل، مشکلات و نیازهای جامعه دانشجویی.

·   راهنمایی دانشجو در جهت شناخت صحیح توانائیها و مشکلات خود.

·   راهنمایی دانشجو در تصمیم گیری آگاهانه، علاقه و حسن انتخاب.

·   راهنمایی دانشجو در حل مشکلات رفتاری، عاطفی، شناختی، تحصیلی، خانوادگی و مسائل مربوط به ازدواج.

·   افزایش سازگاری موثر با محیط تحصیل و زندگی، توسعه روابط اجتماعی و پیشرفت تحصیلی.

·   پیشگیری از بروز و شیوع مسائل و مشکلات عاطفی- رفتاری و توسعه بهداشت روانی به فضای عمومی دانشگاه و جامعه دانشگاهی.

·    ایجاد زمینه های لازم برای ارتقاء روابط میان فردی سالم در دانشگاه از طریق توجه به عوامل تعیین کننده روابط استاد، دانشجو یا کارکنان.

 

rahbari01.jpg   

  تمامی حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی مرکز سنقر و کلیایی می باشد

طراحی توسط ایده نگار، مجری طراحی سایت در استان کرمانشاه